Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Žarnovica - oficiálna stránka mestaHľadať
 
 

Oficiálna stránka mesta Žarnovica

Kultúrne a spoločenské akcie

28.8.2019   13:15

pamätník na Nám. SNP

Pripomenieme si Povstanie

Jubilejné 75. výročie Slovenského národného povstania si v našom meste pripomenieme v stredu 28. augusta o 13.15 h. reláciou v mestskom rozhlase a následne položením kvetov a vencov k pamätníku na Nám. SNP. Pozývame všetkých uctiť si hrdinov SNP.


 

28.8.2019   19:30

Vatra75.jpg

Kalvária

Stretnutie pri VATRE

Základná organizácia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Žarnovici, Mesto Žarnovica, Miestny odbor Matice slovenskej Žarnovica, Dobrovoľný hasičský zbor Žarnovica,
Základná organizácia Jednoty dôchodcov Slovenska v Žarnovici pozývajú pri príležitosti jubilejného 75. výročia Slovenského národného povstania na stretnutie pri VATRE na Kalvárii v stredu 28.8. 2019 o 19.30 h.
Program: stavanie vatry, zapálenie vatry. Účinkovať bude tradične spevácka skupina Prameň. Občerstvenie: opekanie i tekutiny (z vlastných zásob)
Tešíme sa na hojnú účasť ! (Odporúčame športové oblečenie)


 

6.9. - 7.9.2019  

web_plagat_DMZC_2019.jpg

Park pri kostole

DNI MESTA ŽARNOVICA

Mesto Žarnovica vás srdečne pozýva na podujatie DNI MESTA ŽARNOVICA, ktoré sa uskutoční v dňoch 6. a 7. septembra. Počas oboch dní vás čaká bohatý kultúrny program a súčasťou podujatia bude aj jarmok.

Program začína v piatok od 10.30 bábkovým divadlom pre deti s názvom Princ Bajaja. Aj tento rok sa od 10.30 h. o zábavu postarajú študenti SOŠ Žarnovica. O 15.00 svojimi piesňami potešia návštevníkov členky matičnej speváckej skupiny Prameň. Slávnostné otvorenie Dní mesta Žarnovica 2019 bude o 16.00 h. Od 17.00 bude podujatie obohatené vystúpením kapely Sokoly. Tanečná skupina Bardfa sa predstaví svojim hudobno-tanečným vystúpením od 19.00 h. i s hosťom - sólistom Petrom Vajdom i ĽH Rendošovci. So zmeneným žánrom bude od 20-tej hodine pokračovať rocková skupina Metalinda. Záver piatkového večera bude od 21.30 patriť popovej speváčke Line Mayer so skupinou.

Pri príležitosti tohto podujatia si budú môcť návštevníci v čase od 12.30 do 20.30 vytvoriť zábavné selfie fotky vo fotobúdke FUNSELFIE, a od 14.00 do 18.00 vyraziť ŽARNOVICKÝ DUKÁT. V dobe od 13.30 do 15.00 h. sa na začiatku Ulice slobody bude prezentovať o.z. B.R.S.

V sobotu o 9-tej hodine bude v Kostole sv. Petra a Pavla v Žarnovici svätá omša.

V čase od 9.30 do 12.30 h. si ešte možné vyraziť, alebo dať vyraziť ŽARNOVICKÝ DUKÁT. Pre deti je od 10.30 h. pripravené vystúpenie dua Ukitas, ktoré si vás podmaní hrou na ukulele. Od 13-tej hodiny je plánovaná prezentácia Speedway clubu Žarnovica a od 14.00 h. prezentácia činnosti DHZ Žarnovica. Spevácky zbor Žarnov o 14.30 h. slávnostne otvorí hlavný program druhého dňa. Spestrením Dní mesta bude bubnová show Batida od 15.30 h. O 16.45 sa predstavia mladé, ale už veľmi úspešné skupiny našej ZUŠ-ky a to Limetka a Drajf. Od 17.30 h. vás na ľudovú nôtu poteší Folklórna skupina Háj z Novej Bane a s modernejšie podanými ľudovými piesňami Veronika Rabada od 19.00 h. Od 20.30 h. sa predstaví kapela Heľenine oči z Prešova a na záver podujatia vystúpi naša domáca kapela Arcon.

V sobotu budú sprievodným podujatím so začiatkom o 9.00 h., Majstrovstvá SR v cyklistickom odvetví Fourcross v žarnovickom Bike parku BRS.

Podujatie je realizované s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja ako aj ďalších sponzorov, ktorí finančne, alebo iným spôsobom prispeli k ich realizácii.

Veríme, že každému z vás prinesie toto podujatie mnoho zážitkov a príjemne strávených chvíľ.

Tešíme sa na stretnutie s vami!


 

Športové akcie

1.9.2019   15:00

september_plagat (1).png

Mestský športový areál Žarnovica

Pohár priateľstva

Speedway Club Žarnovica pozýva všetkých fanúšikov už na siedme podujatie, ktoré organizuje v tejto sezóne na plochej dráhe v Žarnovici. Pohár priateľstva v poslednú prázdninovú nedeľu - 1 septembra, privedie na štart tímy z Nemecka (Diedenbergen), Ukrajiny (Rivne) a Českej republiky (Praha), proti ktorým budú bojovať naši chlapci zo Speedway Clubu Žarnovica o ligové body. Príďte povzbudiť našich plochodrážnikov. Preteky sa začínajú o 15.00 hodine. Viac info na www.plochadraha.sk


 

7.9. - 8.9.2019  

Plagat_MS.jpg

BIKE PARK BRS Žarnovica

Majstrovstvá Slovenska vo FOURCROSSE 2019

BRS Žarnovica pozýva na Majstrovstvá Slovenska vo FOURCROSSE 2019, ktoré budú v BIKE PARK-u BRS Žarnovica v dňoch 6.-7. septembra.
Časový harmonogram:
Piatok 6.9. 2019
15:00 – 18:00 – tréning 4 x
Sobota 7.9. 2019
09:00 – voľný tréning
12:00 - kvalifikácia
14:00 – finálové jazdy
16:00 – vyhlásenie výsledkov
Preteky sú len pre jazdcov s licenciou SZC.
Kategórie:
Muži elite 19 +
Juniori do 18
Rookie
Ženy bez rozdielu veku
V prípade ak sa na štart danej kategórie nezaregistruje aspoň 8 pretekárov, budú kategórie zlúčené.
Trať:
4x, dĺžka 400 m, prevýšenie 80 m.
Štartovné – 10,. €
Vývoz . piatok 3,- €, sobota 5,- €
Viac informácií nájdete na www.bikeracing.sk


 

Upútavky na oznamy

Nová služba v knižnici

Mestská knižnica ponúka od septembra 2019 novú službu pod názvom Kniha bus. Služba sa poskytne bezplatne všetkým, ktorí pre svoj zdravotný stav, či zníženú mobilitu  nemôžu knižnicu navštevovať a sú čitatelia knižnice. Ako to bude fungovať? Knihy je potrebné si objednať telefonicky na čísle: 0911555767, emailom na: kultura@zarnovica.eu. Rozvoz kníh do domácností sa bude zabezpečovať 1x mesačne, vždy v prvý štvrtok v mesiaci a pri ďalšej donáške s ...viac...


 

POTULNÁ GALÉRIA V ŽARNOVICI

Auto bolo vlastne aj plátnomNadšenci súčasného umenia sa rozhodli toto leto túlať po slovenských obciach a mestách v dodávke plnej umenia. Cieľom bolo priniesť súčasné slovenské umenie priamo k ľuďom, ktoré do galérií a múzeí nemajú blízko.

Jedným z viac ako 50 miest a obcí bola aj Žarnovica, kde „Potulná galéria“, konkrétne do priestoru tzv. parčíka na Ul. A. Sládkoviča, zavítala vo štvrtok 8. augusta presne na poludnie. Spolu s umením prišli aj traja mediátori, Mgr. art. Viera Zubalová, Mgr. art. Laura Filáková a Mgr. art. Ľuboš Lorenz (všetci z Košíc), zapálení pre umenie. Tí návštevníkom výstavu priblížili a viedli tvorivé dielne pre deti i dospelých. Ich poslaním bolo metaforickým jazykom výtvarného umenia sprostredkovať a priblížiť súčasné vizuálne umenie. No a pochopiť samostatnú výstavu bez výkladu by bolo skutočne nemožné. Prezentované boli diela skupiny umelcov, ktorí reagujú na aktuálne dianie v spoločnosti a ich pohľad na problematiku menšín. Potulná galéria bola výstavou 11 vizuálnych umelcov bojujúcich proti xenofóbii rasizmu a extrémizmu. Členovia DC seniorov spoločne s mediátormi (sprava) L. Lorenz, V. Zubalová a L. FilákováVystavujúcimi autormi/autorkami konkrétne boli: Alena Foustková /CZ/, Projekt Karavan (Oto Hudec + Danka Krajčová), Kundy Crew, Stano Masár, minigrantas.org./ARG-D/, Tomáš Rafa, Shooty, Ivana Šáteková, Kateřina Šedá /CZ/ a Anna Witt /A/. Je vhodné uviesť čo pred samotným začiatkom o. i. povedal kurátor Potulnej galérie Juraj Čarný: „Hravou formou a metaforickým jazykom umenia upozorňujeme na problematiku extrémizmu, xenofóbie a rasizmu. Našim poslaním je motivovať ľudí ku kritickému mysleniu, upozorniť ich na potrebu tolerancie a porozumenia s menšinami“. J. Čarný ďalej povedal: „Nárast extrémizmu, rasizmu a xenofóbie ma vedie k naliehavej potrebe aktívnejšie pôsobiť v priestore sprístupňovania kultúrnych hodnôt ľuďom, ktorí žijú v regiónoch bez dostatočného prístupu ku kultúre a informáciám. Ktorých sociálna situácia neumožňuje dopriať si luxus cestovať za kultúrou a ktorých schopnosť kriticky rozlíšiť informácie od dezinformácií je výrazne limitovaná.“

Tvorivé dielne výstavyNajväčšia časť výstavy bola priamo v dodávke pod názvom „Slovník“. Jej autorkou je A. Foustková. Ľudia mali vojsť do dodávky a odtrhnúť si lístoček s jednou vlastnosťou dobrou, a jednou vlastnosťou zlou, ktorú nemajú a ani by ju nikdy nechceli mať. Ďalší objekt napríklad vytvorili O. Hudec a D. Krajčová v spolupráci priamo s deťmi z Luníka IX. Tie na jednu stranu napísali ako žijú a ako je to u nich doma, a na druhú čo radi robia, čo ich baví.

Okrem samotnej prehliadky sa všetci mohli zahrať s mediátormi, odniesť si noviny, nálepku umeleckého diela a tí šťastnejší aj magnetku, odznak, alebo tašku. Podľa informácie od koordinátorky projektu Mgr. art. Viery Zubalovej výstavu v Žarnovici v dobe od 12.00 do 18.00 hod. navštívilo 35 detí a 40 seniorov a priamo do galérie (dodávky) vošlo 64. Jedinou organizovanou skupinou bola rovná desiatka členov DC Seniorov Žarnov pod vedením predsedu Rady DC Jána Hajnoviča.

Rozhovor TVP s koordinátorkou projektuOrganizátorom Potulnej Galérie je Curatorial Studies Institute Bratislava a je realizovaná s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Z verejných zdrojov ju podporil aj Fond na podporu umenia a je realizovaná aj s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín. V Žarnovici sa na nej, ako spoluorganizátor podieľalo mesto Žarnovica, a to na základe zmluvy o spoluorganizovaní podujatia. Snáď aj touto netradičnou výstavou sme v Žarnovici aspoň malou mierou prispeli proti xenóbii, rasizmu i extrémizmu. Reportáž z nej pripravila aj TV Panoráma a tak so s ňou budú môcť zoznámiť aj tí čo sa jej nezúčastnili.

Potulná galéria začala svoju „púť“ 21. júla v Snine a záver je plánovaný na koniec druhej dekády septembra na južnom Slovensku.

Text a foto : Ing. Jozef Piecka

 

VIDEO TVP


 

dnes je: 26.8.2019

meniny má: Samuel

podrobný kalendár

webygroupNetronics
ÚvodÚvodná stránka